AktualnościBądź na bieżąco z życiem Wspólnoty

Odwaga siewcy

24 stycznia 2024

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęło się jak zwykle od Adoracji Pana Jezusa w ciszy. Ksiądz Damian podkreślił znaczenie tej formy modlitwy, nawiązując do słów papieża Franciszka wypowiedzianych niedawno przy okazji spotkania z przedstawicielami Odnowy w Duchu Świętym. Papież powiedział, że naszym lekarstwem w dzisiejszym świecie jest „Dziękczynienie, uwielbienie i zachwyt nad Bogiem” – a to wszystko mieści się w definicji Adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy. Nawiązując do dzisiejszego fragmentu Ewangelii według Św. Marka – przypowieści o siewcy – aby słowo Boże wydało w nas plon i nie zginęło w natłoku codziennych spraw i obowiązków oraz trudnych relacji, potrzebujemy Adoracji Pana Jezusa w ciszy. „Przerabiając” w ten sposób Słowo Boże, możemy sprawić, aby nasze serce było jak żyzna ziemia z przypowieści.

W homilii Ksiądz Damian mówił również o tym, że Bóg – czyli siewca – działa wszędzie, również tam, gdzie jest to po ludzku niemożliwe. Zachęca nas przy tym, abyśmy także głosili słowo Boże tam, gdzie zwyczajnie może się to „nie opłacać”, siejąc ziarno w najbardziej niedostępnych, nieurodzajnych miejscach -> ponieważ z Jego pomocą może ono wykiełkować wszędzie. Nieraz jednak schematy, w których funkcjonujemy, zamykają nas na Bożą łaskę. Możemy na przykład wciąż wracać myślami do przeszłości, rozdrapując stare rany – „pielęgnując w sercu chwasty”. Tymczasem Bóg otwiera nas na nowe rozwiązania, pokazując, że czasem wystarczy spojrzeć na dany problem z innej perspektywy. Trzeba do tego otwartości i odwagi.

Po Eucharystii nastąpiła ostatnia część spotkania: najpierw uwielbialiśmy Pana Boga śpiewem i modlitwą językami, wzywając Ducha Świętego, a następnie odmówiliśmy wspólnie Różaniec, zawierzając nasze serca Maryi. Tym razem rozważaliśmy Tajemnice Światła. Jest to zawsze dobra okazja dla wszystkich członków Wspólnoty do włączenia się we wspólną modlitwę i czytanie rozważań. Następne spotkanie na Taborze odbędzie się 7 lutego – serdecznie zapraszamy.

autor: Małgorzata Dz.

„Żeby miłość wybrzmiała w relacjach musi stanąć w prawdzie”

10 stycznia 2024

10 stycznia odbył się pierwszy w tym roku Wieczór Charyzmatyczny. Rozpoczęła go konferencja pani psycholog Kornelii Lipiec, która mówiła o ważności prawdy w naszych osobistych relacjach.

Czytaj dalej

„Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec…”

3 stycznia 2024

W dniu 3 stycznia odbyło się kolejne spotkanie naszej wspólnoty Miriam. Było ono wyjątkowe – gdyż, było to pierwsze spotkanie w Nowym Roku a po drugie spotkanie miało charakter opłatkowy.

Czytaj dalej

Cisza i dialog

20 grudnia 2023

Ostatnie spotkanie naszej Wspólnoty przed Bożym Narodzeniem rozpoczęło się od Adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy. Następnie została odprawiona msza roratnia, podczas której zgodnie z tradycją towarzyszyły nam świece i lampiony. Była to tzw. msza cicha, czyli tym razem bez oprawy muzycznej w wykonaniu Diakonii Uwielbienia.

Jak zaznaczył Ksiądz Damian w homilii, cisza również jest jedną z form uwielbienia Pana Boga. Jest nam ona nieraz potrzebna do tego, aby móc zajrzeć w głąb siebie, wejść w głęboki dialog z Bogiem i z bliskimi, w szczerości i w miłości. Czas Bożego Narodzenia to właśnie doskonały moment, aby odbyć nieraz i trudne rozmowy, które mogą jednak przynieść dobre owoce. Nie jest to czas tzw. „świętego spokoju”, ponieważ Jezus nie przyszedł na świat po to, aby nic się nie zmieniło. Nie chodzi też o jak najlepsze przygotowanie wieczerzy wigilijnej czy odbywanie powierzchownych, niewiele znaczących rozmów. Pan Bóg zaprasza nas w tym czasie do światła, aby pewne rzeczy wydobyć z mroku. Tak jak Maryja w scenie Zwiastowania, o której słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii, staje w prawdzie i niczego nie ukrywa przed Aniołem, tak i my powinniśmy otworzyć się na światło i prawdę.

Po wysłuchaniu homilii zostaliśmy zaproszeni do ołtarza, aby w ciszy podejść kolejno do Maryi, przedstawionej w figurze, i oddać jej wszystko to, co mamy w sercu. Mogliśmy również odpalić przyniesione przez nas świece i lampiony od świecy stojącej przy ołtarzu, na znak przyjęcia Światła Chrystusa, które pomoże nam wejść w dialog z bliskimi.

Po Eucharystii nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i uwielbienie, odmówiliśmy również wspólnie radosną część Różańca. Spotkanie zakończył Apel Jasnogórski, a przy wyjściu otrzymaliśmy Biuletyn z życzeniami świątecznymi od naszego Pasterza. Następne spotkanie odbędzie się dopiero w styczniu, ale przez nadchodzący czas jesteśmy zaproszeni do pogłębiania wiary i formacji duchowej z pomocą wcześniejszych wydań Biuletynu, a także do obejrzenia wszystkich odcinków naszych rekolekcji adwentowych w YouTube pt. „Adwent ze Świętymi”. Do zobaczenia w Nowym Roku!

autor: Małgorzata Dz.

Grudniowy Wieczór Charyzmatyczny

14 grudnia 2023

13 grudnia odbyły się grudniowe Wieczory Charyzmatyczne na Taborze. Był to czas modlitwy, uwielbienia, uzdrowienia i wspólnego spotkania z Bogiem.

Czytaj dalej
Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?