Czuwanie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego

18 maja 2024

W dniu 18 maja 2024 r. w sobotę w Domu Diecezjalnym Tabor odbyło się Czuwanie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, zorganizowane przez Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym MIRIAM.

Czuwanie rozpoczęło się konferencją o godzinie 20.00, którą poprowadził Duszpasterz naszej wspólnoty, ks. Damian Ziemba. Na samym początku w modlitwie Litanią Loretańską wszyscy wspólnie zwróciliśmy się ku Najświętszej Maryi Pannie i prosiliśmy o Jej wstawiennictwo w tym szczególnym czasie, aby Duch Święty hojnie wylewał na nas swoje dary.

Następnie ks. Damian omówił symbole Ducha Świętego, które wymienia Katechizm Kościoła Katolickiego (woda, namaszczenie, ogień, obłok i światło, pieczęć, ręka, palec, gołębica). Duszpasterz starał się nam wyjaśnić istotę działania Trzeciej Osoby Trójcy Świętej, bazując na wymienionych symbolach. Mnogość tych symboli już wskazuje, jak na wiele sposobów może działać Duch Święty. Dlatego ks. Damian na końcu zachęcał nas, abyśmy pozwolili na swobodę działania Ducha Świętego, abyśmy się zwrócili z prośbą o Jego przyjście do nas w taki sposób, jaki tylko On chce.

Po konferencji nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas tej adoracji uwielbialiśmy Boga dziękując Duchowi Świętemu za Jego obecność i działanie w naszym życiu oraz prosiliśmy o wylanie Jego darów na nas. Każdy mógł prosić o dar, którego szczególnie pragnie. Znakiem odnowienia pieczęci Ducha Świętego nadanej nam w sakramentach świętych było namaszczenie olejem świętym przez ks. Damiana oraz ks. Michała Piętkę, który gościnnie towarzyszył nam podczas czuwania.

Po zakończeniu adoracji Najświętszego Sakramentu, rozpoczęła się Eucharystia, w której mogliśmy się żywo zjednoczyć z Jezusem. Podczas rozbudowanej liturgii słowa rozważaliśmy fragmenty Starego i Nowego Testamentu ukazujące działanie Ducha Świetego. Homilię wygłosił ks. Michał, w której to konkretnymi pytaniami wzbudzał nas do refleksji, czy prawdziwie żyjemy Duchem Świętym, czy nasze konkrentne czyny wskazują na prowadzenie przez Ducha Świętego.

Ten czas oczekiwania na przyjście Ducha Świętego był prawdziwie owocnym i radosnym przeżyciem. Wierzymy, że Bóg działał pośród nas i rozlewał na nas swoje łaski i dary.

autor: Agnieszka Machoś

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?