Nie z tego świata

15 maja 2024

W dzisiejszej Ewangelii (według Św. Jana, rozdział 17, tzw. „modlitwa arcykapłańska Jezusa”) Jezus w Wieczerniku modli się za swoich uczniów słowami

Ja im przekazałem Twoje słowo, a świat ich znienawidził za to, że nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. Oni nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. (…) Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem

Jak wyjaśnił Ksiądz Damian w homilii, mimo iż w Wieczerniku znajdują się tylko Apostołowie, tak naprawdę Jezus modli się w tym fragmencie za każdego z nas – za wszystkich swoich uczniów. Co to znaczy, że uczniowie Jezusa nie są z tego świata i dlaczego w takim razie zostali posłani na świat? Chodzi o perspektywę, którą przyjmujemy jako chrześcijanie – życie doczesne i świat, który znamy, nie są naszym ostatecznym celem, ale drogą do świętości i życia wiecznego. Ponieważ nie wszyscy na tym świecie przyjmują naukę Chrystusa, taka perspektywa może powodować, że czasem spotykamy się z niezrozumieniem lub odrzuceniem przez innych. Jednak Jezus posyła nas do wszystkich ludzi, podobnie jak Apostołów, aby głosić Jego naukę i zwyciężać miłością. W ten sposób możemy przybliżać się do Królestwa Bożego tu, na ziemi. Wszystkie nasze drobne czyny mają moc zmieniać świat i drugiego człowieka. Każdy z nas ma na tym świecie swoją misję i nie istnieje w nim bez powodu.

Po Eucharystii nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i wspólne uwielbienie Boga śpiewem, modlitwą prowadzoną przez animatorów i modlitwą językami. Następnie zawierzyliśmy się Maryi w modlitwie różańcowej, odmawiając tajemnice radosne. Mogliśmy dzięki temu uzyskać odpust zupełny. Śpiewaliśmy również pieśni maryjne, m.in. Magnificat, i odmówiliśmy Litanię Loretańską zgodnie z tradycją nabożeństw majowych.

Na koniec odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski i zostaliśmy zaproszeni przez Lidera Wspólnoty, Marcina Zacharskiego, na sobotnią Wigilię Zesłania Ducha Świętego, a także wspólne uwielbienie rzeszowskich Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym, które odbędzie się w niedzielę w parafii Św. Judy Tadeusza. Trwamy w duchu modlitwy i oczekiwania na to bardzo ważne dla nas Święto.

autor: Małgorzata Dz.

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?