Dzień Jedności 2024

20 kwietnia 2024

W sobotę 20 kwietnia 2024 roku przeżywaliśmy Dzień Jedności Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym pod hasłem: „Kościół napełnił się pociechą Ducha Świętego” (por. Dz 9,31). Tym razem organizacją tego wydarzenia zajęła się Wspólnota Miriam.

W spotkaniu uczestniczyły Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym z naszej diecezji. Mogliśmy wspólnie modlić się, uwielbiać Boga, słuchać konferencji i wspólnie przebywać z takimi wspólnotami jak:

 1. Wspólnota BOGU-CHWAŁA  – Parafia Świętego Stanisława Biskupa w Boguchwale
 2. Wspólnota BOŻEGO CIAŁA  – Parafia Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie
 3. Wspólnota DOBREGO PASTERZA – Parafia Św. Krzyża Rzeszów
 4. Wspólnota EMAUS – Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego -Rzeszów
 5. Wspólnota MAGNIFIKAT – Gorlice Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i Sanktuarium Pana Jezusa w więzieniu
 6. Wspólnota MATKI BOŻEJ RZESZOWSKIEJ – Bazylika Matki Bożej Rzeszowskiej – Rzeszów
 7. Wspólnota MARANA-THA – Parafia Świętego Judy Tadeusza w Rzeszowie
 8. Wspólnota MIŁOSIERDZIE – Parafia Miłosierdzia Bożego Rzeszów / Biała
 9. Wspólnota MIRIAM – Dom Rekolekcyjny Tabor w Rzeszowie
 10. Wspólnota NIEPOKALANEJ – Parafia Świętego Maksymiliana Kolbego Rzeszów /Bzianka
 11. Wspólnota ZIARNKO GORCZYCY – Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny we Frysztaku
 12. Wspólnota IHTIOS z Jasła
 13. Wspólnota Uwielbienia METANOIA – Parafia św. Rocha w Rzeszowie

Wszystkich uczestników spotkania powitała Ela Tomasik – p.o. koordynatora wspólnot odnowy w naszej diecezji oraz Marcin Zacharski – lider Wspólnoty Miriam w imieniu organizatorów i gospodarzy tego wydarzenia.

Po przywitaniu rozpoczęliśmy modlitewną część naszego spotkania. Modlitwą do Ducha Świętego rozpoczęliśmy nasz Dzień Jedności, poprowadziła nas w tym Wspólnota Ziarnko Gorczycy z Frysztaka.

Następnie wsłuchiwaliśmy się w treści konferencji „Odnowa charyzmatyczna – u źródeł”, którą wygłosił ks. Damian Ziemba – pasterz Wspólnoty Miriam. Swoją konferencję oparł na dokumentach z Malines, które wskazują na teologiczne i duszpasterskie wskazówki dotyczące Odnowy Charyzmatycznej w Kościele katolickim. Ks. Damian nawiązał do powstania dokumentów, wskazywał na to, jak mocno są osadzone w nauczaniu kościoła i jakie jest miejsce Odnowy w Duchu Świętym w Kościele. Kładł także mocny nacisk na to, czy my jako wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym jesteśmy wierni nauczaniu Kościoła, jego dokumentom i czy w naszych wspólnotach jest miejsce dla Maryi, czy czuwamy nad katolickością naszych wspólnot. Wskazał także na zagrożenie, które są dla katolickich Wspólnot:

 1. „To ja wiem lepiej” – przestajemy szukać Woli Bożej.
 2. Chcemy napełniać się Duchem Świętym bardzo szybko – a Duch Święty czyni wszystko umiarkowanie i w swoim czasie.
 3. Odejdziemy od katolickości grupy.

Bezpośrednio po konferencji uczestniczyliśmy w adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy. Prosiliśmy na niej Pana Boga, aby odnawiał nasze wspólnoty w duchu katolickim i aby odnawiał w nich ducha modlitwy. Następnie po krótkiej przerwie wsłuchiwaliśmy się w kolejną konferencję: „W jedności z Kościołem – budujemy Ciało Chrystusa”, wygłosił ją dla nas ks. Mariusz Mik – koordynator wspólnot Odnowy w Duchu Świętym w naszej diecezji. Pokazywał nam, że marzeniem Boga jest zjednoczenie z nami, tak jak czytamy w Dziejach Apostolskich:

 Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących. Dz 4, 32a

Nasza różnorodność ma być dla nas wzmocnieniem i nie ma tworzyć podziałów. Potrzebujemy siebie nawzajem a jedność jest połączona z rozwojem i ze wzrostem z wierze, w drodze do Chrystusa.

Po konferencji obyła się modlitwa wstawiennicza. Wszyscy członkowie każdej ze wspólnot mogli podejść do przodu, a wstawiennicy modlili się za każdego z nich. Następnie mogliśmy posilić się na ciele, aby później przyjść na ucztę duchową i uczestniczyć w Eucharystii. Podczas niej mogliśmy wysłuchać homilii ks. Zbigniewa Lubasa, które mówił nam o Duchu Świętym, jako pocieszycielu. Duch Święty przychodzi do każdego z nas z radością, chce abyśmy byli blisko niego, blisko Pana Boga. On nas jednoczy. Nasze życie ma być złączone z Jezusem Chrystusem.

W wielkiej radości zakończyliśmy Dzień Jedności 2024. Czekamy już na kolejny, który odbędzie się za rok, abyśmy mogli jako wszystkie Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym modlić się i radować.

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?