Prawdziwa wolność

20 marca 2024

Nasze ostatnie spotkanie w Wielkim Poście miało charakter zamknięty (tylko dla członków Wspólnoty) ze względu na ważne wydarzenie, jakim były wybory nowego lidera Wspólnoty.

Rozpoczęliśmy od Eucharystii. W Liturgii Słowa usłyszeliśmy fragment Ewangelii według Św. Jana, zatytułowany Prawdziwe wyzwolenie przez Chrystusa. Fragment ten opowiada o polemice Jezusa z Żydami w nawiązaniu do Jego słów: poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. Żydzi upierali się, że nigdy nie byli poddani w niczyją niewolę, ponieważ są synami Abrahama. Jezus jednak mówił o ich niewoli wewnętrznej, ponieważ każdy, kto popełnia grzech (w tym kontekście: odrzuca Syna Bożego), trwa w niewoli. Jak wyjaśnił Ksiądz Damian w homilii, czasem ktoś może być po ludzku, fizycznie wolny, jednak wewnątrz może być zniewolony jakimś grzechem, nałogiem, niewłaściwym przywiązaniem. Tak samo ktoś, kto zewnętrznie może mieć ograniczoną swobodę, np. więzień lub zakładnik, może cieszyć się wewnętrzną wolnością ze względu na czystość serca. Zerwanie z grzechem przynosi prawdziwą wolność i radość. Dlatego warto zajrzeć do swojego wnętrza i zastanowić się, czy w czasie Wielkiego Postu udało nam się przejść z niewoli ku wolności, aby przygotować się na święto Paschy (co oznacza przejście).

Po Eucharystii nastąpiła część związana z wyborami. Najpierw kandydaci krótko przedstawili swoją wizję i cele, jakie chcieliby realizować w roli lidera Wspólnoty. Następnie każdy z nas mógł oddać głos na jednego z kandydatów. Chwilę później, po przeliczeniu wszystkich głosów, Pasterz podał wynik: Joanna Wojdyło otrzymała 30 głosów, a Marcin Zacharski – 60 głosów. Jednak ostateczna decyzja o wyborze lidera będzie należała do Pasterza, dlatego zostaliśmy zachęceni do tego, aby w okresie do 27 marca włącznie – w jeden, wybrany przez nas dzień – podjąć dobrowolny post (lub po prostu odmówić sobie jakiejś przyjemności) w intencji właściwego wyboru lidera. Decyzja zostanie ogłoszona podczas spotkania 3 kwietnia, wtedy też odbędzie się agapa, na którą zaproszeni są wszyscy członkowie Wspólnoty.

Po wyborach odbyła się ostatnia część spotkania – Droga Krzyżowa z rozważaniami i pieśniami wielkopostnymi, którą wspólnie poprowadziły Diakonia uwielbienia i Diakonia prowadzenia spotkań. Podczas tego nabożeństwa mogliśmy w wyciszeniu rozważać mękę Chrystusa, przygotowując się do Wielkiego Tygodnia, a także zyskać odpust zupełny. Na koniec zaśpiewaliśmy Apel Jasnogórski i zostaliśmy zaproszeni na warsztaty psychologiczno-duchowe „Ojcowska rana”, które odbędą się w Domu Rekolekcyjnym bł. Karoliny w Rzeszowie w dniach 26-28 kwietnia, a także na Rekolekcje z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie według 5 kluczy Neala Lozano w dniach 10-12 maja na Taborze. Zarówno warsztaty, jak i rekolekcje, będą prowadzone przez Księdza Damiana z pomocą animatorów naszej Wspólnoty. Serdecznie zapraszamy.

autor: Małgorzata Dz.

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?