Nabożeństwo pokutne

21 lutego 2024

Dzisiejsze spotkanie miało charakter pokutny, dlatego ołtarz zdobił fioletowy kolor, a przed nim wystawiony był obraz Jezusa w cierniowej koronie oraz krzyż.

Po Adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy nastąpiła Eucharystia w duchu wynagradzającym za nasze grzechy – abyśmy mogli wejść głębiej w czas Wielkiego Postu. Usłyszeliśmy m.in. czytanie z Księgi Jonasza, który był jednym z 12 tzw. „małych proroków”. Księga ta, choć krótka, mówi dużo o miłosierdziu Bożym.

Gdy Jonasz został wezwany przez Boga, aby pójść do Niniwy i napomnieć jej mieszkańców, aby się nawrócili – w przeciwnym razie miasto zostanie zniszczone – początkowo nie chciał przyjąć tego zadania i zwyczajnie uciekł. Podobnie nam zdarza się uciekać przed wzięciem odpowiedzialności za siebie i innych. Jak wiemy ze Starego Testamentu, Jonasz zmienił zdanie dopiero pod wpływem wydarzeń, które spotkały go podczas przeprawy przez morze do Tarszisz, i ostatecznie udał się do Niniwy. Nadal jednak nie był do końca nawrócony, o czym świadczy fakt, że chciał bardzo szybko wykonać swoje zadanie i odejść z miasta. Mając od zawsze obraz Boga jako sprawiedliwego sędzi, nie dopuszczał do siebie myśli, że może On być jednocześnie miłosierny. Tymczasem Bóg okazał swoje miłosierdzie mieszkańcom Niniwy, którzy po upomnieniu przez Jonasza postanowili się nawrócić. Ostatecznie również Jonasz nawrócił się całkowicie, ponieważ prowadził z Bogiem dialog, w którym jego błędne myślenie o tym, jaki Bóg jest, zostało skorygowane. My również powinniśmy rozmawiać z Bogiem i ze sobą nawzajem zamiast trwać w zatwardziałości serca i w swoich schematach.

Po Eucharystii nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i odbyło się nabożeństwo pokutne. Przepraszaliśmy w nim Boga za nasze indywidualne grzechy, jak również za grzechy naszej Wspólnoty. Zawierzyliśmy się także na nowo Maryi, odnawiając z Nią przymierze. Uwielbialiśmy Boga śpiewem i modlitwą językami, a na koniec zostaliśmy pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem.

Następne spotkanie odbędzie się za tydzień u Ojców Bernardynów, a posługiwać będzie nasza Wspólnota. Serdecznie zapraszamy.

autor: Małgorzata Dz.

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?