Odwaga siewcy

24 stycznia 2024

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęło się jak zwykle od Adoracji Pana Jezusa w ciszy. Ksiądz Damian podkreślił znaczenie tej formy modlitwy, nawiązując do słów papieża Franciszka wypowiedzianych niedawno przy okazji spotkania z przedstawicielami Odnowy w Duchu Świętym. Papież powiedział, że naszym lekarstwem w dzisiejszym świecie jest „Dziękczynienie, uwielbienie i zachwyt nad Bogiem” – a to wszystko mieści się w definicji Adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy. Nawiązując do dzisiejszego fragmentu Ewangelii według Św. Marka – przypowieści o siewcy – aby słowo Boże wydało w nas plon i nie zginęło w natłoku codziennych spraw i obowiązków oraz trudnych relacji, potrzebujemy Adoracji Pana Jezusa w ciszy. „Przerabiając” w ten sposób Słowo Boże, możemy sprawić, aby nasze serce było jak żyzna ziemia z przypowieści.

W homilii Ksiądz Damian mówił również o tym, że Bóg – czyli siewca – działa wszędzie, również tam, gdzie jest to po ludzku niemożliwe. Zachęca nas przy tym, abyśmy także głosili słowo Boże tam, gdzie zwyczajnie może się to „nie opłacać”, siejąc ziarno w najbardziej niedostępnych, nieurodzajnych miejscach -> ponieważ z Jego pomocą może ono wykiełkować wszędzie. Nieraz jednak schematy, w których funkcjonujemy, zamykają nas na Bożą łaskę. Możemy na przykład wciąż wracać myślami do przeszłości, rozdrapując stare rany – „pielęgnując w sercu chwasty”. Tymczasem Bóg otwiera nas na nowe rozwiązania, pokazując, że czasem wystarczy spojrzeć na dany problem z innej perspektywy. Trzeba do tego otwartości i odwagi.

Po Eucharystii nastąpiła ostatnia część spotkania: najpierw uwielbialiśmy Pana Boga śpiewem i modlitwą językami, wzywając Ducha Świętego, a następnie odmówiliśmy wspólnie Różaniec, zawierzając nasze serca Maryi. Tym razem rozważaliśmy Tajemnice Światła. Jest to zawsze dobra okazja dla wszystkich członków Wspólnoty do włączenia się we wspólną modlitwę i czytanie rozważań. Następne spotkanie na Taborze odbędzie się 7 lutego – serdecznie zapraszamy.

autor: Małgorzata Dz.

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?