Cisza i dialog

20 grudnia 2023

Ostatnie spotkanie naszej Wspólnoty przed Bożym Narodzeniem rozpoczęło się od Adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy. Następnie została odprawiona msza roratnia, podczas której zgodnie z tradycją towarzyszyły nam świece i lampiony. Była to tzw. msza cicha, czyli tym razem bez oprawy muzycznej w wykonaniu Diakonii Uwielbienia.

Jak zaznaczył Ksiądz Damian w homilii, cisza również jest jedną z form uwielbienia Pana Boga. Jest nam ona nieraz potrzebna do tego, aby móc zajrzeć w głąb siebie, wejść w głęboki dialog z Bogiem i z bliskimi, w szczerości i w miłości. Czas Bożego Narodzenia to właśnie doskonały moment, aby odbyć nieraz i trudne rozmowy, które mogą jednak przynieść dobre owoce. Nie jest to czas tzw. „świętego spokoju”, ponieważ Jezus nie przyszedł na świat po to, aby nic się nie zmieniło. Nie chodzi też o jak najlepsze przygotowanie wieczerzy wigilijnej czy odbywanie powierzchownych, niewiele znaczących rozmów. Pan Bóg zaprasza nas w tym czasie do światła, aby pewne rzeczy wydobyć z mroku. Tak jak Maryja w scenie Zwiastowania, o której słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii, staje w prawdzie i niczego nie ukrywa przed Aniołem, tak i my powinniśmy otworzyć się na światło i prawdę.

Po wysłuchaniu homilii zostaliśmy zaproszeni do ołtarza, aby w ciszy podejść kolejno do Maryi, przedstawionej w figurze, i oddać jej wszystko to, co mamy w sercu. Mogliśmy również odpalić przyniesione przez nas świece i lampiony od świecy stojącej przy ołtarzu, na znak przyjęcia Światła Chrystusa, które pomoże nam wejść w dialog z bliskimi.

Po Eucharystii nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i uwielbienie, odmówiliśmy również wspólnie radosną część Różańca. Spotkanie zakończył Apel Jasnogórski, a przy wyjściu otrzymaliśmy Biuletyn z życzeniami świątecznymi od naszego Pasterza. Następne spotkanie odbędzie się dopiero w styczniu, ale przez nadchodzący czas jesteśmy zaproszeni do pogłębiania wiary i formacji duchowej z pomocą wcześniejszych wydań Biuletynu, a także do obejrzenia wszystkich odcinków naszych rekolekcji adwentowych w YouTube pt. „Adwent ze Świętymi”. Do zobaczenia w Nowym Roku!

autor: Małgorzata Dz.

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?