Skarb wiary i zaufanie

22 listopada 2023

Nasze trzecie spotkanie w tym miesiącu zaczęło się jak zwykle od Adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy.

Następnie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Usłyszeliśmy czytanie z Ewangelii wg Świętego Łukasza (Łk 19, 11-28), w którym Jezus opowiedział uczniom przypowieść o 10 minach. Jak wyjaśnił Ksiądz Damian, mina była starożytną jednostką monetarną, której wartość odpowiadałaby współcześnie kwocie 1,5 mln złotych. 10 min to ogromna suma, którą w przypowieści pan powierzył swoim sługom, aby obracali nią do czasu jego powrotu z podróży. Podobnie jak w przypowieści o talentach, również tutaj widać różne postawy sług: dwóch z nich dokonało inwestycji, pomnażając powierzony majątek, jednak trzeci sługa lękał się swojego pana, dlatego przez cały ten czas trzymał minę zawiniętą w chustce. Taka postawa nie spodobała się panu, który postanowił odebrać słudze powierzoną kwotę.

Jak ta przypowieść ma się do nas i naszej wiary? Po pierwsze, jest to alegoria zaufania, jakim darzy nas Bóg – człowiek z przypowieści musiał bardzo ufać swoim sługom, skoro powierzył im taką kwotę; musiał też ich dobrze znać. Dwaj słudzy, którzy pomnożyli powierzony majątek, odwzajemnili to zaufanie i wykorzystali daną szansę -> jest to postawa, którą powinniśmy naśladować, ufając Panu. Z kolei postawa trzeciego sługi, który bał się zainwestować, symbolizuje nasz nieuzasadniony lęk przed Bogiem i Jego negatywny obraz, jaki nosimy w sobie. Lękając się Boga, zamykamy się na Jego miłość i pozostajemy zdystansowani, nie pomnażając otrzymanych darów. Tymczasem wiara, którą mamy, jest naszym największym skarbem, dlatego powinniśmy ją pomnażać, rozwijać i przekazywać innym. Podobnie, jak pieniądze schowane w domu, a nie zainwestowane, nie przynoszą zysku i tracą na wartości w wyniku inflacji, tak samo ubożeje nasza wiara, jeśli jej nie pomnażamy w otwartości i zaufaniu.

Po Eucharystii nastąpiła ostatnia część spotkania: modlitwa Różańcowa z wypominkami za naszych bliskich zmarłych. Po wystawieniu Najświętszego Sakramentu wzywaliśmy Ducha Świętego i uwielbialiśmy Boga w modlitwie prowadzonej przez animatorów i modlitwie językami. Następnie odmówiliśmy Tajemnice Chwalebne Różańca z udziałem całej Wspólnoty.

Na koniec zaśpiewaliśmy Apel Jasnogórski. Po spotkaniu odbył się kiermasz stroików świątecznych przygotowanych przez członków naszej Wspólnoty, z którego dochód przeznaczony był na Fundację Miłosierdzie im. Jerzego Lewickiego.

Podczas ogłoszeń zostaliśmy zaproszeni na następne spotkanie, które odbędzie się u Bernardynów, oraz na Warsztaty Psychologiczno-Duchowe pt. „Matczyna rana”, które Ksiądz Damian będzie prowadził w dniach 1-3 grudnia w Domu Rekolekcyjnym bł. Karoliny Kózkówny (zapisy są dostępne na stronie Domu Rekolekcyjnego) dostępne pod linkiem tutaj.

autor: Małgorzata Dz.

Znajdź nas na Facebooku Oglądaj co robimy na Instagramie

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?

Nasza strona używa ciasteczek (pliki cookies), które umożliwiają nam udoskonalać stronę. Dowiedz się więcej

Czy wyrażasz na to zgodę?